Regenerace a její důležitost po sportovním výkonu si poslední dobou získává své místo i u běžně sportující populace. Roste zájem o různé techniky, které můžou zlepšit její průběh a tím i sportovní výkon, ať je to otužování, saunování, masáže, nebo speciální doplňky stravy. Jak se ale vyznat v tom, co má pro regeneraci skutečný význam? Co představuje ty základní pilíře, bez kterých to celé dohromady jednoduše nebude fungovat?

Lýdia Pokorná - Poradkyně pro výživu

Jaké jsou signály nedostatečně regenerace

  • Úbytek svalové hmoty a prudký pokles výkonnosti
  • Zvýšené celkové napětí, křeče
  • Podrážděnost, bolesti hlavy, silná únava
  • Pocit těžkých nohou
  • Ztráta motivace až úzkosti, deprese
  • Špatný spánek
  • Časté bolesti, záněty, či únavové zlomeniny
  • Jakákoli změna kvality cyklu u žen

Abychom se vyvarovali poklesu sportovní výkonnosti a zdravotním problémům, věnujme se pečlivě regeneraci, a to na každodenní bázi.

Doplňky stravy nestačí

Často volíme jednoduchá a pohodlná řešení, která slibují rychlé výsledky, a máme naopak tendenci vyhýbat se dlouhodobé práci. Bohužel u sportu a výživy to nejde jinak. Nemá smysl řešit doplňky stravy ani načasování sacharidů či proteinů kolem tréninku, pokud není splněn ani základní předpoklad celkového potřebného denního příjmu energie nebo celkové potřebné množství bílkovin ve stravě. Stejně tak je otázkou, na kolik má smysl řešit podporu produkce růstového hormonu nebo melatoninu, pokud se v první řadě nevěnujeme kvalitě našeho spánku v těch nejpřirozenějších souvislostech.

Ve své práci se často setkávám s dotazy typu, jak pracovat s BCAA, jak dávkovat proteinové koncentráty, jakou kloubní výživu zvolit a mnohé jiné. A zrovna suplementace představuje takovou pomyslnou špičku celkového výkonu a zdraví, ale 80 % je někde úplně jinde. Chcete se dozvědět, co ve svém stravování a životním režimu můžete zlepšit, aby to bylo prospěšné pro kvalitní regeneraci? Objednejte se ke mně na konzultaci a společně vypracujeme plán úprav ve vašem režimu, které vás posunou ve výkonu, ale i v celkovém zdraví.

Doplňte spotřebovanou energii

Dostatečný příjem energie je pro tělo naprostým základem pro proces obnovy po náročném tréninku. V případě že sportujete hodně a váš energetický výdej je dlouhodobě vyšší než energetický příjem (což je u sportovců častý jev), může docházet k narušení fyziologických funkcí organismu, včetně narušení procesu regenerace. Tímto způsobem vzniká riziko dočasně (ale i trvale) snížené výkonnosti a poruchy zdraví (vyšší náchylnost k nemocem a zraněním). V extrémních případech může docházet i k nenávratným zdravotním poruchám.

U žen se v těchto případech může objevit problém s cyklem – menstruace se může opozdit, nebo zcela vymizet, a to klidně na několik let nebo i trvale. V dnešní době je toto poměrně častý problém mladých i dospělých sportovkyň. Přispívá to mimo jiné i k řídnutím kostí (osteoporóza), což se nemusí nutně projevit až ve stáří, ale klidně již v mladém věku.

Lýdia Pokorná - Poradkyně pro výživu - podpora regenerace u sportujících žen

Dbejte na vyvážený příjem makroživin a pečlivě hlídejte množství bílkovin

Není možné jednoduše určit, jaké množství bílkovin, sacharidů a tuků bude optimální pro každého sportovce. Toto množství se bude lišit od druhu sportu, typu metabolismu, funkčnosti trávicího traktu a dalších faktorů. Někomu bude vyhovovat strava založena převážně na sacharidech a jinému spíše na tucích. Obě skupiny pak bude spojovat příjem bílkovin, bez kterých regenerace nebude probíhat dostatečně. Pokud jich je nedostatek, jsme podvyživení, a pokud je jich až příliš, zbytečně zatěžují detoxikační orgány a působí trávicí obtíže. U sportující populace by se měl jejich příjem pohybovat v závislosti na výše uvedených faktorech mezi 1,2 – 2 g / kg hmotnosti. Je to pořád poměrně velké rozpětí, které je nutné personalizovat. 

Kvalitní spánek nenahradí šálek kávy, ani ledová sprcha

Hlavní část opravných mechanismů probíhá v noci, nejvýrazněji kolem desáté hodiny. Tyto procesy velmi úzce souvisejí s produkcí melatoninu, který řídí naše biorytmy a pomáhá nám usnout. Melatonin zvyšuje přirozenou hladinu růstového hormonu, který hraje klíčovou roli v růstu, opravě buněk, zvyšuje růst svalů, výkon a zároveň pomáhá zotavit se ze zranění a nemocí. 

Co můžeme udělat pro co nejkvalitnější regeneraci během spánku?

  • Najíst se nejpozději 2-3 hodiny před spánkem.
  • Omezovat příjem sacharidů v odpoledních až večerních hodinách (s výjimkou případů, kdy je odpolední trénink).
  • Omezovat zdroje modrého světla zhruba od 17 hodiny.
  • Snížit intenzitu tréninkové a pracovní zátěže ve večerních hodinách.
  • Vyhýbat se stimulantům v odpoledních až večerních hodinách (káva, čaj, kolové nápoje atp.).
  • Vyhýbat se alkoholu.
Lýdia Pokorná - Poradkyně pro výživu

Co dalšího můžete vyzkoušet pro podporu regenerace?

Když budou naplněny výše uvedené základní předpoklady kvalitní regenerace, můžete se dál soustředit na techničtější detaily sportovní výživy, jakými jsou sportovní doplňky stravy, nebo třeba nutriční timing, či různé techniky půstů.

Váš sportovní trenér vám jistě doporučí další vhodné podpůrné techniky v kontextu vaší sportovní aktivity, např. kompenzační cvičení, otužování, kryoterapie, saunování, masáže, fyzioterapie a mnohé další.

Sport je mojí vášní

Ke sportu mám hodně blízko – je mojí každodenní součástí. Věnuji se sportovnímu lezení a ashtanga józe a dřív také MTB jízdě na kole. A vlastně i díky sportu jsem se dostala nakonec k práci ve výživovém poradenství, protože jsem postupně hledala přirozené cesty, jak zůstat zdravá i při náročném tréninku. Se sportovci pracuji moc ráda a abych pro ně byla ještě větší podporou, neustále si v této oblasti prohloubuju své znalosti výživy (Kurzy ATAC, IMV). Sportovci s mnohem intenzivnější zátěží potřebují hlídat příjem všech živin ve své každodenní stravě opravdu hodně pečlivě. Věřím, že v této oblasti mohu pomoci k dosažení vytýčených sportovních cílů nejen dospělým sportovcům, ale i dětem a juniorům. Víc o mně tady.

Lýdia Pokorná - Poradkyně pro výživu - podpora sportovců