Co kdybyste našli způsob, jak se dostat do formy, ale nejen té fyzické, ale i psycické. Tělo a mysl jsou spojené nádoby a pokud není naše tělesná schránka v pořádku, pak ani naše mysl nedokáže klidně a vyrovnaně fungovat. Pokud je mysl neklidná, pak se dělají těžko ty správná rozhodnutí na poli výživy.

Jsem tady pro vás, s mojí podporou to zvládnete bez stresu a hladovění

Jmenuji se Lýdia a jsem certifikovanou poradkyní pro výživu (s osvědčením o profesní kvalifikaci 69-042-N) a zároveň zapálenou studentkou a praktikantkou Ajurvédy, které principy propojuji s moderní výživou.

Moje superschopnosti: 

 • Touha po hlubším smyslu a pochopení

Jsem introvert a úplně nejlíp se cítím v menším kolektivu a jsem úplně ve svém živlu, pokud mohu vést dlouhé rozhovory o hledání hlubších souvislostí. Takže u vás nezůstanu při povrchu, ale budu se dívat na mnohem hlubší souvislosti, které vás dodovedou k řešení nejen dobré kondice, ale i k udržitelnému zdraví.

 • Hledání souvislostí v oblastech, které spolu na první pohled nesouvisí

Jsem zaměřením analytický typ, baví mě jít po příčině a hledat souvislosti mezi vašim životním naladěním, prostředím, ve kterém žijete a fungujete, vašimi genetickými předpoklady a výbavou, co se pak společně odráží ve vašem stravování a zdravotní kondici. Nespokojím se čistě jen s izolovanými fakty, vše vnímám vcelku a zároveň z různých perspektiv a tímto způsobem pro vás navrhuji řešení nejen na poli výživy, ale i v oblasti úpravy životního stylu.

 • Silná empatie a nacítění se na druhého

Často vnímám věci pod povrchem, takže intuitivně často vím, jakým směrem jít a proč. Budu pro vás citlivou a jemnou podporou i v těch nejnáročnějších situacích.

Lýdia Pokorná - výživová poradkyně

Co o mně říkají:

"Napadá mě mnoho věcí… Nejvíc asi to, že máš takové ty Tvé vhledy, díky kterým víš, co máš jak uchopit a dokážeš se na věci dívat z různých uhlů pohledů, které se ti propojí do jednotného řešení. Důležitý mi u Tebe přijde ještě Tvůj projev – že dokážeš aktivně naslouchat s maximálním respektem a zájmem a že Tvá snaha pomoct a najít řešení je u Tebe fakt obrovská."
"Konzultace s  Lyduškou byla skvělá. Před konzultací mi přišel podrobný dotazník, který obsahoval i zdánlivě nesouvisející věci s výživou, ale opak byl pravdou. Je úžasné, že se Lyduška na tuto problematiku nekouká pouze ze strany stravy, ale má mnohem větší záběr. Snaží se pochopit všechny souvislosti - co se v člověku odehrává, jaké má zdravotní problémy (popřípadě rodinou anamnézu), preference v jídle (kvalitu, kvantitu), kvalitu spánku a pokud jste žena, zabývá se i cyklem a ženskými obtížemi. Jsem za tento specifický přístup velmi vděčná."

Má cesta k výživě

K výživě jsem se dostala postupně, prvně jsem se začala o výživu víc zajímat díky sportu – věnuji se sportovnímu lezení a ashtanga józe. Jako sportovec jsem začala postupně zjišťovat, jak moc je správná výživa důležitá pro kvalitní regeneraci a pro prevenci zranění.

Pak jsem postupně díky cvičení jógy objevila Ajurvédu, která mi začala dávat hlubší smysl, protože propojuje tělo, mysl, prostředí kolem a dívá se na výživu úplně jinak, než jsem byla zvyklá. Díky Ajurvédě jsem víc pochopila fungování svého těla – co mi ve stravě dělá dobře, co naopak, ale taky to, jak se strava odráží na náladě, na kvalitě mého cyklu, na schopnosti adaptovat se na stres apod.

Zájem o studium se u mě prohloubil ještě víc během přípravy na těhotenství,
kdy jsem absolvovala půlroční vzdělávací kurz Poradce pro výživu
a suplementaci u Mgr. Martina Jelínka (kurzy ATAC)
, ukončený
certifikací. Toto studium mi dalo základy toho, jak pracovat strukturovaně s klienty,
jak řešit konkrétní situace a na co vše si dávat u klientů pozor (např.
interakce léků a doplňků stravy s výživou, případně které zdravotní
problémy a situace mohou mít dopad na různé výživové deficity). Na tomto kurzu jsem si
nejvíc cenila celostní přístup, s kterým pan Jelínek k výživě přistupuje a vede k němu i své studenty. To mě jen utvrdilo v tom, že pokračování ve studiu Ajurvédy bude smysluplným
doplněním o získání mnohem širších souvislostí pro mou práci.

 

 

V roce 2020 jsem započala čtyřleté studium Ajurvédy v Hradci Králové, kde
momentálně s nadšením pokračuji. Ajurvéda mi pomáhá vidět víc pod povrch, všímat si důležitých detailů, pozorovat vlivy prostředí a aktuální sezóny na situaci klienta.

Mým zaměřením je proto bytost jako celek, výživu vnímám jako jeden z nástrojů,
kterým jsme schopni ovlivňovat jak fyzickou, tak i psychickou pohodu. Výživa je mocný prostředek, kterým dokážeme ovlivňovat svůj život. Věřím, že jídlo si nepochybně zaslouží naši bdělou pozornost, náš čas a respekt. Tady se dozvíte, s čím vším vám pomůžu.

 

 

 

 

Časem jsem opustila své původní zaměstnání v oblasti optimalizace bankovních procesů  (Lean Six Sigma Black Belt) a začala plně pracovat ve výživě. Ze své původní profese čerpám dodnes a jsem vděčná za tuto zkušenost. Naučila mě totiž vidět cesty i tam, kde to na první pohled vypadá, že to nepůjde. Tato práce mě dál naučila pídit se po kořenových příčinách problémů a navrhovat funkční řešení a nespokojit se s řešením pomocí „záplaty“. S nadsázkou často říkám, že pořád dělám lean six sigmu, akorát jsem změnila odvětví. 🙂

 

 

Snažím se v oboru neustále posouvat a zvyšovat svou odbornost, abych mohla své služby zdokonalovat. K tomu neodlučitelně patří i sledování vývoje na trhu a změn v legislativě. S přibývajícím množstvím výživových poradců se upravily požadavky na tuto profesi a tento obor se nově zařadil do Národní soustavy kvalifikací (NSK) jako 69-042-N, kde jsou jasně definovány znalosti, které musí každý výživový poradce ovládat. Součástí  kvalifikačního standardu je složení státní autorizované zkoušky a obdržení Osvědčení o profesní kvalifikaci. Tuto zkoušku jsem složila 12. 11. 2022 a pro mé stávající i nové klienty je to zárukou toho, že jsem schopna řešit všechny situace v legislativně stanoveném rámci pro tuto profesi přímo Ministerstvem zdravotnictví.

 

Lýdia Pokorná - certifikát
Yogasurya
Lýdia Pokorná - Poradkyně pro výživu

Absolvované kurzy a školení

 • 2019 – 2020 – Odborný kurz Poradce pro výživu a suplementaci ukončený certifikací, Kurzy ATAC, 484 studijních hodin
 • 2020 – 2021 – Ájurvéda, Základy ájurvédy + Svasthavrtta (denní a noční režim podle ájurvédy), Yoga Surya International, 8 studijních víkendů včetně praxe
 • 2021 – Odborný kurz Výživa ve sportu ukončený certifikací, Kurzy ATAC, 26 studijních dní
 • 2021 – Odborný kurz Vše o hubnutí, Kurzy ATAC, 35 studijních dní
 • 2021 – Odborný kurz Jak se zbavit závislosti na sladkém, Kurzy ATAC
 • 2021-2022 – Ájurvéda, Nidána (Diagnostika), Yoga Surya International, 8 studijních víkendů včetně praxe
 • 2022 – Psychologie z pohledu ájurvédy, Yoga Surya International, 2 studijní víkendy
 • 2022 – Osvědčení o získání profesní kvalifikace – Výživový poradce / vyživová poradkyně, Ministerstvo zdravotnictví
 • 2022 – Seminář Výživa ve vytrvalostních sportech, IMV, 4 hodiny
 • 2022 – 2023 – Ájurvéda, Dravja Guna Vidžňána (Poznání kvality materiálů), Yoga Surya International, 8 studijních víkendů včetně praxe
 • 2023 – Odborný kurz Výživa při zhoubných onemocněních, Kurzy ATAC
 • 2023 – Mezinárodní konference moderní výživy, IMV, 1 víkend
 • 2024 – Ájurvéda, Róga Vidžňána (Proces onemocnění), Yoga Surya International, 8 studijních víkendů včetně praxe