Co kdybyste našli způsob, jak se dostat do formy, ale nejen té fyzické, ale i psycické. Tělo a mysl jsou spojené nádoby a pokud není naše tělesná schránka v pořádku, pak ani naše mysl nedokáže klidně a vyrovnaně fungovat. Pokud je mysl neklidná, pak se dělají těžko ty správná rozhodnutí na poli výživy.

Jsem tady pro vás, s mojí podporou to zvládnete bez stresu a hladovění

Jmenuji se Lýdia a jsem certifikovanou poradkyní pro výživu (s osvědčením o profesní kvalifikaci 69-042-N) a zároveň zapálenou studentkou a praktikantkou Ajurvédy, které principy propojuji s moderní výživou.

Moje superschopnosti: 

  • Touha po hlubším smyslu a pochopení

Jsem introvert a úplně nejlíp se cítím v menším kolektivu a jsem úplně ve svém živlu, pokud mohu vést dlouhé rozhovory o hledání hlubších souvislostí. Takže u vás nezůstanu při povrchu, ale budu se dívat na mnohem hlubší souvislosti, které vás dodovedou k řešení nejen dobré kondice, ale i k udržitelnému zdraví.

  • Hledání souvislostí v oblastech, které spolu na první pohled nesouvisí

Jsem zaměřením analytický typ, baví mě jít po příčině a hledat souvislosti mezi vašim životním naladěním, prostředím, ve kterém žijete a fungujete, vašimi genetickými předpoklady a výbavou, co se pak společně odráží ve vašem stravování a zdravotní kondici. Nespokojím se čistě jen s izolovanými fakty, vše vnímám vcelku a zároveň z různých perspektiv a tímto způsobem pro vás navrhuji řešení nejen na poli výživy, ale i v oblasti úpravy životního stylu.

  • Silná empatie a nacítění se na druhého

Často vnímám věci pod povrchem, takže intuitivně často vím, jakým směrem jít a proč. Budu pro vás citlivou a jemnou podporou i v těch nejnáročnějších situacích.

Lýdia Pokorná - výživová poradkyně

Co o mně říkají:

"Napadá mě mnoho věcí… Nejvíc asi to, že máš takové ty Tvé vhledy, díky kterým víš, co máš jak uchopit a dokážeš se na věci dívat z různých uhlů pohledů, které se ti propojí do jednotného řešení. Důležitý mi u Tebe přijde ještě Tvůj projev – že dokážeš aktivně naslouchat s maximálním respektem a zájmem a že Tvá snaha pomoct a najít řešení je u Tebe fakt obrovská."
"Konzultace s  Lyduškou byla skvělá. Před konzultací mi přišel podrobný dotazník, který obsahoval i zdánlivě nesouvisející věci s výživou, ale opak byl pravdou. Je úžasné, že se Lyduška na tuto problematiku nekouká pouze ze strany stravy, ale má mnohem větší záběr. Snaží se pochopit všechny souvislosti - co se v člověku odehrává, jaké má zdravotní problémy (popřípadě rodinou anamnézu), preference v jídle (kvalitu, kvantitu), kvalitu spánku a pokud jste žena, zabývá se i cyklem a ženskými obtížemi. Jsem za tento specifický přístup velmi vděčná."

Má cesta k výživě

K výživě jsem se dostala postupně, prvně jsem se začala o výživu víc zajímat díky sportu – věnuji se sportovnímu lezení a ashtanga józe. Jako sportovec jsem začala postupně zjišťovat, jak moc je správná výživa důležitá pro kvalitní regeneraci a pro prevenci zranění.

Pak jsem postupně díky cvičení jógy objevila Ajurvédu, která mi začala dávat hlubší smysl, protože propojuje tělo, mysl, prostředí kolem a dívá se na výživu úplně jinak, než jsem byla zvyklá. Díky Ajurvédě jsem víc pochopila fungování svého těla – co mi ve stravě dělá dobře, co naopak, ale taky to, jak se strava odráží na náladě, na kvalitě mého cyklu, na schopnosti adaptovat se na stres apod. Díky úpravě stravy jsem se dokázala zbavit velmi častých angín (a tím i používání ATB), které jsem mívala klidně i 2 krát v roce. Angínu jsem od té doby neměla již ani jednou.

Zájem o studium se u mě prohloubil ještě víc během přípravy na těhotenství,
kdy jsem absolvovala půlroční vzdělávací kurz Poradce pro výživu
a suplementaci u Mgr. Martina Jelínka (kurzy ATAC)
, ukončený
certifikací. Toto studium mi dalo základy toho, jak pracovat strukturovaně s klienty,
jak řešit konkrétní situace a na co vše si dávat u klientů pozor (např.
interakce léků a doplňků stravy s výživou, případně které zdravotní
problémy a situace mohou mít dopad na různé výživové deficity). Na tomto kurzu jsem si
nejvíc cenila celostní přístup, s kterým pan Jelínek k výživě přistupuje a vede k němu i své studenty. To mě jen utvrdilo v tom, že pokračování ve studiu Ajurvédy bude smysluplným
doplněním o získání mnohem širších souvislostí pro mou práci.

 

V roce 2021 jsem započala čtyřleté studium Ajurvédy v Hradci Králové, kde
momentálně s nadšením pokračuji. Ajurvéda mi pomáhá vidět víc pod povrch, všímat si důležitých detailů, pozorovat vlivy prostředí a aktuální sezóny na situaci klienta.

Mým zaměřením je proto bytost jako celek, výživu vnímám jako jeden z nástrojů,
kterým jsme schopni ovlivňovat jak fyzickou, tak i psychickou pohodu. Výživa je mocný prostředek, kterým dokážeme ovlivňovat svůj život. Věřím, že jídlo si nepochybně zaslouží naši bdělou pozornost, náš čas a respekt. Tady se dozvíte, s čím vším vám pomůžu.


Časem jsem opustila své původní zaměstnání v oblasti optimalizace bankovních procesů  (Lean Six Sigma Black Belt) a začala plně pracovat ve výživě. Ze své původní profese čerpám dodnes a jsem vděčná za tuto zkušenost. Naučila mě totiž vidět cesty i tam, kde to na první pohled vypadá, že to nepůjde. Tato práce mě dál naučila rozbourávat zažité standardy a postupy, hledat kořenové příčiny problémů a navrhovat funkční řešení. S nadsázkou často říkám, že pořád dělám lean six sigmu, akorát jsem změnila odvětví. 🙂


Snažím se v oboru neustále posouvat a zvyšovat svou odbornost, abych mohla své služby zdokonalovat. K tomu neodlučitelně patří i sledování vývoje na trhu a změn v legislativě. S přibývajícím množstvím výživových poradců se upravily požadavky na tuto profesi a tento obor se nově zařadil do Národní soustavy kvalifikací (NSK) jako 69-042-N, kde jsou jasně definovány znalosti, které musí každý výživový poradce ovládat. Součástí  kvalifikačního standardu je složení státní autorizované zkoušky a obdržení Osvědčení o profesní kvalifikaci. Tuto zkoušku jsem složila 12. 11. 2022 a pro mé stávající i nové klienty je to zárukou toho, že jsem schopna řešit všechny situace v legislativně stanoveném rámci pro tuto profesi. 

Lýdia Pokorná - certifikát
Yogasurya
Lýdia Pokorná - Poradkyně pro výživu