Vždy platí, že jakýkoli sport či aktivita je lepší než žádná. Hýbat se je dobré kdykoli během dne, ideálně kdykoli to bude možné. Alespoň procházka, mírné běžecké tempo, nebo jen domácí úklid, či práce na zahradě.

V momentu, kdy ale řešíme už maximalizaci sportovního výkonu, je dobré se zamýšlet i nad správnou dobou v rámci dne.

Samozřejmě je tohle do jisté míry i individuální záležitostí, neboť do hry vstupuje náš metabolismus a náš denní režim aktivit, které se sportem potřebujeme sladit, jako jídlo, spánek, čas s rodinou, práce…

Pojďme se ale na to podívat z pohledu přirozených biorytmů našeho těla.

Pro maximální sportovní výkon je ideální doba pro trénink mezi 15–17 hodinou (nebo až do doby večeře):

  • Roste svalový tonus, což je ideální pro silový trénink a intenzivnější zátěž
  • Funkce mozku zahrnující motorickou koordinaci je na vysoké úrovni
  • Průtok krve i krevní tlak jsou v těchto hodinách vysoké, takže to napomáhá lepšímu okysličení svalů

Takže pokud se chcete vejít do těchto hodin, naplánujte si denní práci a další aktivity podle toho, pokud to ovšem bude možné. Ještě je výhodné promyslet a naplánovat chytrou předtréninkovou svačinu a rovnou i promyslet, co budete večeřet, abyste doplnili svalový glykogen a dodali tělu potřebné množství živin na svalovou regeneraci. S tím vám mile ráda pomůžu 😊.

Co ale když pracujete a nemůžete začít trénink dřív, než po práci? To je velmi častý případ.

To může být oříšek jak pro plánování sportovní aktivity, tak i pro následnou večeři s dostatečně dlouhým oknem před spánkem.

Pokud končíte v práci v 17 hodin, zasportujte si ještě před večeří – ta se pak posune až na cca 20 hodinu večerní. Ale ani to nemusí být problém. Platí totiž, že přínos ze sportovní aktivity může převýšit nevýhody z nedostatečného okna mezi večeří a spánkem:

  • Fyzická aktivita pomáhá rychlejšímu usínání a celkově lepšímu spánku. Kdybyste jinak nesportovali a jedli až do pozdního večera před spaním, mohlo by se vám stát, že budete usínat s problémy, nebo že spánek nebude dostatečný a ráno byste mohli pocítit únavu.
  • Fyzické cvičení navíc může snižovat chuť na jídlo, to je dáno snížením produkce hormonu ghrelinu, který stojí za pocitem hladu. Tím je i méně pravděpodobné, že se večer přejíte a bude vám pak těžko a neusnete lehce. Tady ale záleží i na sportovní aktivitě a spíš toto bude platit pro mírnější zátěž.
  • Pakliže má byt večeře pozdní, je dobré pořádně promyslet její koncepci i celkové množství, abyste maximalizovali přínosy svalové regenerace.

Po večeři už není ideální žádné intenzivní cvičení, které by vám zvýšilo kortizol a tím pak oddálilo večerní produkci melatoninu. Co ale můžete udělat je lehká procházka, která naopak může pomoct s trávením večeře a pomoct tak i s usínáním.

A co ranní cvičení?

To je taky výborná doba pro ranní cvičení, či protažení. Nemusí to být žádný intenzivní trénink, pokud zvyknete ráno běhat, nebo se jen procházíte s pejskem po parku, je to výborný start do vašeho dne:

  • Vystavíte se dennímu světlu a tím pak nastartujete svůj den, osvěžíte mozek a tělo (proběhne synchronizace s vašim cirkadiánním rytmem)
  • Zlepšíte si tak náladu (snižuje se riziko deprese)
  • Navíc, když provozujete sportovní aktivitu nalačno, tělo spaluje ještě víc tuku – svaly na práci vynaloží víc energie, kterou si vezmou ze zásob tuku. Toto ale platí spíš pro mírnější sportovní aktivity, ne pro vrcholový výkon.

Tak vesele do sportovních aktivit 😊.

Krásný den,

Lyd