Správná výživa poskytne potřebnou energii a podporu, které nastávající maminka potřebuje při porodním zážitku. V tomto článku se podíváme na to, jaké jídlo a nápoje si můžete připravit a vzít s sebou do porodnice, aby vás podpořily během celého procesu porodu.

1. Přípravu jídla do porodnice nepodceňujte

Plánování jídla s sebou nenechávejte na náhodu, protože nevíte, kdy přesně to finále začne 😊. Je důležité mít větší část už někde připravenou a zabalenou. Pak jen dáte instrukce partnerovi, kde co je a co může rychle zabalit, až se pojede do porodnice. Co je potřeba promyslet:

  • Seznam potravin, které vás dostatečně vyživí a ze kterých budete skládat občerstvení – myslete při tom jak na dostatečný výživový potenciál, tak na vaši chuť a zkušenost s danou potravinou.
  • Promyslet pitný režim – jaké pití si vzít s sebou.
  • Promyslet obalový materiál, do čeho si jídlo a pití vezmete s sebou.

2. Zásady zdravé stravy v porodnici

Stravování během porodu bude hodně záležet na tom, v jakém stavu budete. Zda vůbec budete mít chuť na jídlo, nebo nikoliv. Základem je proto vždy dostatečný pitný režim s doplněním energie a elektrolytů, případně lehce vstřebatelných sacharidů a jiných důležitých živin.

Začneme jídlem. Pokud jíst můžete, zaměřte se na stravu, která se bude přibližovat intenzivnímu a dlouhotrvajícímu sportovnímu výkonu:

  • Velmi lehce stravitelná
  • Bude obsahovat dostatek dobře dostupné energie (sacharidy a v menším množství lehce stravitelné tuky)
  • V menší míře bude obsahovat lehce stravitelné bílkoviny (trávení nesmíte moc zatížit – právě trávení bílkovin si bere nejvíc energie)
  • Její forma vám bude dovolovat jíst po malých kouscích mezi kontrakcemi

Ideální proto může být kombinace jak tekuté stravy, tak malých svačinek k uzobávání:

  • Výživné polévky, ideálně dlouze tažený kvalitní masokostní vývar s těstovinou
  • Smoothie, např. z ovoce a semínek
  • Ořechovo-ovocné kuličky
  • Doma upečené rýžové koláčky, buď nasladko (s ovocem a oříšky), nebo naslano
  • Čerstvé, nebo sušené ovoce
  • Lehká rýžová kaše na zalití horkou vodou
  • Tousty s tenkou vrstvou mandlového másla
  • Batátová kaše s kokosovým olejem

Jídlo směřujte do doby, kdy porod postupně začíná a vy ještě můžete jíst. Je velmi vhodné zásobit se dostatkem energie v začátku první doby porodní, protože s postupem porodu se bude zvyšovat intenzita fyzické práce těla a vy už pravděpodobně nebudete schopna přijímat jídlo. Ve druhé době porodní se zaměřte hlavně na pitný režim. Samozřejmě se do jídla nijak nenuťte, poslouchejte tělo a jeho potřeby, pro každou rodičku bude toto silně individuální.

3. Pitný režim v průběhu porodu

Pitný režim během porodu je velmi důležitý, protože porod je náročný a vyžaduje dostatečnou hydrataci pro udržení síly a pohody. Během porodu je doporučeno pravidelně pít malé množství tekutin, aby se zabránilo dehydrataci a vyčerpání. Zde jsou některé tipy a vhodné nápoje pro doplnění ztracené energie a elektrolytů během porodu:

  •         Základem je čistá voda: Voda je nejdůležitějším nápojem během porodu. Ujistěte se, že máte k dispozici dostatek čisté, ideálně filtrované vody. Snažte se pít v pravidelných intervalech, i když nemáte silnou žízeň. Popíjejte po doušcích a udržujte tělo dostatečně hydratované.
  •         Izotonické nápoje: Ty se budou hodit s přibývající intenzitou porodu pro doplnění elektrolytů a energie během porodu. Tyto nápoje mají podobnou osmolalitu (koncentraci částic) jako lidské tělní tekutiny, což umožňuje rychlé a účinné doplnění elektrolytů a cukrů. Můžete si připravit jednoduchý izotonický nápoj v domácích podmínkách, kdy do čisté vody (nebo do bylinného čaje) přidáte citronovou šťávu, špetku soli (ideálně himalájské) a kvalitní med.
  •         Kokosová voda: Kokosová voda je přirozený zdroj elektrolytů, jako je draslík a sodík, které jsou důležité pro udržení rovnováhy tekutin v těle. Kokosová voda je také chutná a osvěžující volba.
  •         Čisté ovocné a zeleninové šťávy: Ovocné a zeleninové šťávy mohou poskytnout rychlý přísun energie díky přirozenému cukru. Jejich velkou výhodou je taky přísun vitamínů, antioxidantů a mnohých minerálů, které tělu pomůžou vyspořádat se s obrovským fyzickým výkonem. Ideálně volte čerstvě lisované šťávy (nepasterované) – výhrou bude, pokud vlastníte kvalitní lis na ovoce a zeleninu a šťávu vám připraví partner.

4. Jak připravené jídlo uchovat a následně balit

Instantní svačinky

Máte několik možností. Pokud si jídlo nestíháte, nebo nechcete připravovat dopředu, můžete volit potraviny, které nějakou dobu vydrží ve spíži nebo lednici, a které jednoduše zabalíte s sebou, až to začne. Mohou to být např. různé tyčinky, instantní obilné kaše na zalití horkou vodou, hummus, toasty, čerstvé ovoce, ořechy atp. Ty stačí sbalit do tašky s jídlem a pitím.

Zavařené polévky

Pokud máte čas na přípravy a ráda vaříte, můžete si doma připravit a do sklenic zavařit kvalitní polévky. Ty vám pak jednoduše partner ohřeje v porodnici, nebo ještě doma v průběhu první doby porodní. Pokud jíst během porodu nebudete, určitě je využijete po porodu. K tomu se bude hodit nějaká termonádoba, ze které můžete polévku jen popíjet. Pokud chcete přidat nudle, pak volte takové, které stačí jen zalít horkou vodou a přidat do polévky, např. skleněné nudle.

Domácí zdravé mlsy

Pokud si připravíte domácí zdravé mlsy, např. ořechovo-ovocné koláčky, nebo jakékoli jiné svačinky, ty si můžete zabalit do vhodného svačinového boxu, ideálně takového, ve kterém můžete i mrazit. Já si připravené ořechovo-ovocné kuličky dávám rovnou do svačinového boxu a do mrazáku. Ty mi pak manžel vybere a sbalí do porodnice. Na rozmražení potřebují cca hodinku.

Závěrem

Důkladná příprava jídla do porodnice a dodržování zásad zdravé výživy může výrazně ovlivnit váš porodní zážitek. Zvlášť u prvorodiček se porod může v počátcích protáhnout (není to pravidlo). a tak je dostatečný přísun energie velmi důležitý. Myslete ale na to, že vůbec nejdůležitější je správná strava a režimová opatření ještě před samotným porodem, tedy v průběhu celého těhotenství. Poslouchejte své tělo a cokoli průběžně konzultujte se svým lékařem, nebo porodní asistentkou. Pokud potřebujete poradit se stravou v těhotenství, neváhejte se na mě obrátit.

Moje jméno je Lýdia Pokorná, jsem výživová poradkyně a toto je moje druhé těhotenství, které se každým dnem blíží k porodu :-). Jsem moc ráda, že mohu své zkušenosti předat dalším ženám, které si pak celé své těhotenství mohou ještě o chlup užívat víc :-). 

Strava a zdravý životní styl jsou v období těhotenství nesmírně důležité. Proto neváhejte, a pokud si nevíte s něčím v této oblasti rady, moc ráda vás tímto provedu.

Pokud se chcete inspirovat, jak se v tomto období stravovat, můžete se podívat na moje další články a recepty na blogu.