Těhotenství je specifické období, které se vyznačuje mnohými fyziologickými změnami u žen, mezi které mohou patřit i změny chutí. Obecně je těhotná žena, hlavně v počátcích těhotenství, mnohem citlivější na různé vůně a chutě. Může se například objevit silná nechuť na kafe, nevolnost už jen při ucítění pachu cigaretového dýmu, nebo parfému, nebo také, silné chutě na sladké, slané, smažené, nebo kyselé. V tomto článku se budeme věnovat hlavně chuti na sladké.

Jak se v těhotenství mění chutě

Vyznat se v různých chutích je trochu alchymie. Často budete slýchat, že se změnami chutí máte řídit, že tělo ví, co potřebuje. Je to ale o něco složitější. Za předpokladu, že jste dlouhodobě v rovnováze, stravujete se vyváženě a žijete obecně zdravě (pohybujete se, nejste ve stresu, dobře spíte atp.), je možné tvrdit, že momentální chuť odráží reálnou potřebu těla. Příklad zdravé chutě: Když je venku zima a silný vítr a vrátíme se domů, máme chuť na teplé vlhké jídlo, např. na vydatnou, zahřívající polévku. Toto je ale opravdu hypotetická situace, protože po většinu času v dokonalé rovnováze nejsme, a tudíž naše chutě mohou být nezdravé (konkrétně například silná chuť na sladké, na smažené, na slané, nebo příliš kyselé).

Na chutě v těhotenství mají vliv převážně hormony, které mohou slušně zamíchat s výběrem potravin. Mohou se vyskytovat silné chutě na nesourodé kombinace, na příliš kyselá jídla, může přestat chutnat maso, nebo naopak se na něj chuť může v průběhu těhotenství zesílit.

Chuť na sladké v těhotenství - Lýdia Pokorná Poradkyně pro výživu

Jak se na chutě v těhotenství dívá Ajurvéda

Různé chutě v těhotenství se objevují vlivem tělesné nerovnováhy, nebo z nedostatku některých živin. Mnohé tyto chutě jsou projevy samotného plodu a jeho potřeb a je dobré tyto chutě uspokojit, ovšem za předpokladu, že se nejedná o nezdravá jídla. Tzn. určitě ne sladkosti, smažená jídla, ultra zpracované produkty, příliš pálivá, nebo příliš kyselá jídla. Držte se přirozené chuti základních potravin. 

Během prvních měsíců těhotenství dochází k bouřlivému vývoji plodu, k mnoha hormonálním změnám a tělesným změnám ženy. Toto období je často spojováno se zvýšenou vátou v těle (prvek éter a vzduch). Přirozeně se tak potřebujeme v tomto období uzemňovat, a právě sladká chuť, vedle slané a kyselé jsou chutě, které vátu vyrovnávají. Taky se mohou objevovat chutě na příliš tučná jídla, nebo dokonce na smažené pokrmy. To vše jsou způsoby, jakými se tělo těhotné ženy snaží dostat do rovnováhy. Je vhodné tyto chutě následovat, ale pečlivě vybírat ty správné potraviny a jejich úpravy a vyhýbat se jakýmkoli extrémům (např. smažené brambůrky, nebo hromada dortíků).

Trápí vás v těhotenství chuť na sladké?

Obzvlášť v prvních týdnech těhotenství je velkou výzvou popasovat se jednak se změnami chutí v kombinaci s častými nevolnostmi. Nebývá výjimkou, že mnoho žen díky tomu končí jen na sucharech, nebo sušenkách. Tím pádem je jídelníček velmi omezující a nekompletní a špatně poskládaný jídelníček škodí jak mamince, tak děťátku. Pokud na toto nechcete být sama, je ideální nechat si sestavit jídelníček na míru – svým klientkám pomáhám takto tvořit jídelníček tak aby chutnal, ale hlavně aby odpovídal potřebám těhotné ženy v různých stádiích těhotenství.

Často toto období odezní po prvních 8-10 týdnech, kdy se hladina hormonů trochu srovná, ale není dobré se na to spoléhat. Hlavně pokud jde o silné chutě na sladké, na které si velmi jednoduše vybudujeme závislost, může se toto jen dál zhoršovat.

Zvýšená chuť na sladké je výsledkem vzniku nerovnováhy v našem těle, která může vznikat buď faktory na fyzické úrovni (nedostatek odpočinku, nekvalitní spánek, nedostatečná výživa), nebo na úrovni psychologické (stres, smutek, nuda, úzkost). Je to často kombinace faktorů, se kterými se před otěhotněním nepracovalo dostatečně a v průběhu těhotenství se jen zesílily signály (prostřednictvím chutě), které nám říkají, něco je špatně. Proto tím nejlepším způsobem, jak se přehnané chuti na sladké v těhotenství zbavit, nebo ji alespoň omezit, je komplexní práce v obou těchto rovinách.

1. Vyhněte se velkému kolísání hladiny cukru v krvi

Rozkolísaná hladina cukru v krvi je často následkem špatně poskládaného jídelníčku s převahou jednoduchých sacharidů ve stravě (které mají vyšší glykemický index GI), nedostatkem bílkovin a vlákniny. To vede k rychlému pocitu opětovného hladu, který se často projevuje v chutí na sladké. Co tedy můžete udělat:

  • Ve stravě omezte nejčastější zdroje přidaných cukrů: slazené nápoje, džusy, slazené mléčné produkty, sladkosti, sladké pečivo z bílé mouky a jiné vysoce zpracované potraviny.
  • Preferujte potraviny s nižším glykemickým indexem
  • Každý chod skládejte tak, aby v něm nechyběl zdroj bílkovin a vlákniny. Takové jídlo pak zasytí na delší dobu, dodá dostatek živin a vyhnete se pak únavě a chuti na sladké. Pokud je tělo dostatečně vyživeno, chuť na sladké nemá šanci. Vyzkoušejte třeba tento výborný sytý salát, nebo toto jídlo nabité živinami pro těhotné.
  • Jezte pravidelně a pokud to je možné, tak každý den v podobných časech.

2. Pracujte na tom, abyste se po emoční stránce cítila dobře

Sladká chuť je vůbec první chuť, kterou jsme hned po svém narození ochutnali, a to ve formě mateřského mléka od své matky. Je pro nás symbolem bezpečí, přijetí, klidu a pohlazení. Často jí proto vyhledáváme, pokud nám v emoční rovině něco chybí, pokud zažíváme stres, pocity smutku, nenaplnění, nebo pokud nám chybí motivace. A velmi často se stává, že se tyto negativní prožitky pak přenáší i do kvality spánku, výživy, do režimu dne a do pohybové aktivity. Co s tím:

  • Dělejte vše pro to, abyste byla v psychické pohodě. Odložte projekty, velké plány, ambice. Zvlášť na začátku těhotenství buďte v klidu, odpočívejte, hodně spěte a nechte si pomoct od okolí (děti, domácí práce, zvolněte i ve své práci, pokud je to možné, komunikujte své potřeby okolí). Pokud řešíte hlubší problémy, neváhejte zkusit psychologické poradenství, koučing, EFT terapii, bioenergetické cvičení, meditaci, nebo jakýkoli jiný druh podpůrné terapie.
  • Buďte denně alespoň 2 hodiny na čerstvém vzduchu a denním světle a přidejte pravidelný pohyb: procházky jsou základem. Mimo ně si zvolte i vhodnou pohybovou aktivitu, výborná je fyzioterapie zaměřená na těhotné ženy, těhotenská jóga, tanec, nebo jakákoli jiná aktivita, na kterou jste byla zvyklá (ovšem konzultujte vhodnost aktivity se svým lékařem, ideálně s fyzioterapeutem). Podpoříte tak produkci endorfinů (hormony štěstí), které jsou spojeny s pocity radosti a euforie. Pohybem a pobytem na denním světle navíc podpoříte zdraví spánek, a tak přispějete i k vyrovnané hormonální regulaci.
Chuť na sladké v těhotenství - Lýdia Pokorná Poradkyně pro výživu

3. Spánek je základ – dopřejte si ho i během dne

Jeho nedostatek má přímý vliv na fungování hormonů hladu a sytosti a jeho dlouhodobý deficit přispívá k obezitě. Při nedostatečném spánku může být signalizace sytosti narušena (snižuje se produkce leptinu, který signalizuje sytost) a máme naopak tendenci jíst víc (víc se produkuje ghrelin, který signalizuje hlad). Unavený mozek pak dělá špatné volby – vyhledává nezdravé chutě a dává přednost příliš sladkému, nebo smaženému jídlu.

  • Dopřejte si proto kvalitní spánek, ideálně co nejpravidelnější – tzn. stejné časy ulehnutí a stejné časy probouzení bez ohledu na den. Dopřejte si v tomto období i dostatek spánku přes den, kdykoli to tak cítíte.
  • Věnujte pozornost večerním rituálům: dopřejte si relax a zklidněte myšlenky, dejte si výživné jídlo nejpozději 2-4 hodiny před spánkem a omezte zdroje modrého světla.
  • Zvlášť v těhotenství věnujte pozornost tomu, co jíte večer – těžké jídlo sice utlumí a uzemní, ale díky hormonální aktivitě v tomto období se zpomaluje trávení, takže opatrně, abyste pak neměla problém usnout po těžším jídle. Určitě se teď vyhýbejte vysoce sacharidovým pokrmům ve večerních hodinách a volte spíše skromnější porce.
Chuť na sladké v těhotenství - Lýdia Pokorná Poradkyně pro výživu

Par tipů, když je opravdu silná nezvládatelná chuť na sladké

  • Dejte si sklenici čisté vody – často je chuť na sladké spojena s dehydratací.
  • Najděte si aktivitu, která vás zabaví. Pokud vás honí mlsná, může to být jednoduše nudou, pak může obyčejná procházka na čerstvém vzduchu tyto myšlenky rozptýlit.
  • Vyzkoušejte hluboké brániční dýchání – pokud je chuť na sladké dána stresem, toto cvičení vám pomůže s jeho zmírněním a často přejde i chuť na sladké.
  • Výborně fungují polévky během dne, klidně i na snídani, protože pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a dodávají našemu tělu mnoho cenných živin ve velmi dobře vstřebatelné formě. Mimo jiné polévky fungují krásně i na těhotenské nevolnosti.
  • Jezte chuťově neutrální jídla, to znamená, pracujte s chutěmi tak, aby žádná z chutí nebyla silně dominantní. Může se jednat o podobná jídla, jako při rekonvalescenci – rýže se zeleninou a velmi dobře povařeným masem, zeleninové a masové vývary, obilné kaše atp. Vyhněte se přílišnému slazení, solení a používání moc koření. Koření používejte tak, aby plnilo svůj účel, tzn. podpořilo trávení a předcházelo tak nevolnostem a pocitu tíhy.
  • Vyzkoušejte vhodnější dezerty, kterými ukojíte chuť na sladké.

Cukru dnes konzumujeme mnohem víc, než je pro nás bezpečné

Nadměrná konzumace cukru u těhotných žen přispívá k zhoršování kvality zubů (dáno i nedostatkem jiných minerálů v kombinaci se sladkým), vede k nadváze v těhotenství, která pak komplikuje samotný průběh těhotenství, ale i porod, ale dál taky způsobuje ukládání tuku do jater, následkem čehož se rozvíjí metabolický syndrom, cukrovka, srdečně-cévní onemocnění, neurologické poruchy a některé typy nádorů.

Pro vyvíjející plod jsou rizika přílišné konzumace přidaného cukru zejména:

  • Nadměrný přírůstek na váze
  • Opožděný vývoj vnitřních orgánů
  • Další komplikace, např. poporodní hypoglykémie, syndrom poruchy pozornosti a hyperaktivity, rozvoj dětské obezity a také cukrovky 2. typu v pozdějším věku

V dnešní době není stanovena vědecky podložena hranice na příjem přidaných cukrů, která by nebyla spojena s negativními účinky na zdraví. O to se pokoušel EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) v roce 2021, ale výsledkem zkoumání bylo, že vztah mezi příjmem přidaných cukrů a rizikem nepříznivých zdravotních důsledků je pozitivní a lineární. Z toho jednoduše vyplývá, čím míň přidaných cukrů ve stravě, tím líp pro zdraví. Pár orientačních doporučení ale existuje:

  • Světová zdravotnická organizace WHO a Americká kardiologická asociace AHA doporučují omezit příjem přidaného cukru na 25 g za den (6 čajových lžiček).
  • Aktuální konzumace přidaných cukrů v evropských zemích převyšuje doporučení: U dospělých je to 42-76 g, u dospívajících 110 g a u dětí 57-106 g přidaných cukrů na den.

Závěrem

Sladkou chuť v těhotenství vnímejte jako indikátor toho, že nejste aktuálně v rovnováze. Pátrejte proto po příčině, proč tomu tak je, místo honění se za sladkým, což vás přivede jen do spirály vzniku závislosti na sladkém. Rozhodně neposlouchejte rady tipu „tělo si řekne co potřebuje“ (například 2 dorty po sobě, že?). Myslete na to, že je to teď velmi důležité období, kterým doslova programujete své miminko, a proto mu chcete dopřát jen to nejlepší. Pokud si nevíte rady, neváhejte se poradit s odborníkem.

Jaké jídlo k porodu?

Chcete se dozvědět, jakou stravu a nápoje si připravit k porodu? Neváhejte se začíst do nového článku na blogu.