Většině se při pomyšlení na středomořskou kuchyň vybaví ryby a mořské plody, olivy, pečivo, olivový olej. Jenomže středomořská kuchyň je mnohem bohatší. Mně se dnes již vybaví taky luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, listová zelenina a čerstvé sýry 😊.
Co mě na této kuchyni baví je pestrost použitých surovin, barev a chutí. A taky fakt, že často kombinují sladké a slané chutě – např. cizrna se špenátem a artyčoky, doplněno vlašskými ořechy a fíky. Takové pestré složení chutí již nenechává moc prostoru pro vznik chutí na odpolední mlsání.
Další obrovskou výhodou je fakt, že tato kuchyň pracuje poměrně často s listovou zeleninou, bohatým zdrojem folacinu (kyseliny listové, nebo vitamín B9), který je nezbytný pro zdravý vývoj plodu.
Tím, že středomořská kuchyň nešetří používáním extra panenského olivového oleje, ořechů a semínek, a navíc pravidelně pracuje s rybami a mořskými plody, vytváří tak téměř dokonalý mix zdravého spektra tuků – omega-9 a omega-3 mastných kyselin a minimum nasycených tuků a cholesterolu. Tento mix zastoupených tuků pomáhá snižovat nezdravý LDL cholesterol a taky vytvářet protizánětlivé prostředí, což je výbornou prevencí hlavně kardiovaskulárních onemocnění.
Dokonce se dnes středomořská kuchyň spojuje s blahodárným vlivem na složení našeho mikrobiomu – dáno právě svojí pestrostí, zdravými tuky a dostatkem vlákniny.
Včera jsme si přivezli z trhů hromadu zeleniny včetně mangoldu a červené řepy, dál čerstvé kozí sýry z Farmy u svaté Anny a kopec jiných dobrot. Pak již byla představa pro dnešní oběd jasná. Nakombinovali jsme si špaldové kroupy s kudrnkou, k tomu pečenou červenou řepu s kozím sýrem a k tomu fazole s mangoldem a čerstvými bylinkami z naší skromné balkónové zahrádky.
Co k tomu budete potřebovat?
- špaldové kroupy
- čerstvá nahrubo nasekaná kudrnka
- červená řepa, cca 3 kusy
- balzamikový ocet
- olivový olej
- čerstvý kozí sýr
- čerstvé bylinky (rozmarýn, bazalka, tymián)
- 2 šalotky
- mangold (350-400 g)
- fazolky (250 g uvařených)
- sůl, čerstvě nadrcený pepř
- 1 lžíci drcených semen koriandru
Jak na to?
Pečená červená řepa:
- Předehřejme si troubu na 180 °C.
- Červenou řepu pořádně omyjeme a nakrájíme na cca 3mm plátky.
- Plech vyložíme papírem, na něj rozmístíme řepu, zakápneme olivovým olejem a balzamikovým octem, přidáme nadrcený koriandr, sůl, pepř a vše promícháme.
- Pečeme cca 30 min. Po 20 minutách můžeme řepu pootáčet, nebo jen zlehka promíchat.
- Již upečenou řepu posypeme čerstvými bylinkami a servírujeme s kozím sýrem.
Špaldové kroupy s kudrnkou:
- Špaldové kroupy na sucho opékáme na pánvi do mírného zhnědnutí.
- Pak je zalijeme vodou v poměru 1:2, mírně osolíme a vaříme cca 15-20 min do měkka. Průběžně kontrolujeme a po vyvaření vody necháme kroupy dojít (dalších 15 min i víc).
- Před podáváním přidáme nasekanou kudrnku a zakápneme olivovým olejem.
Fazolky s mangoldem:
- Šalotky nasekáme najemno.
- Zahřejeme olej a pak osmahneme šalotky.
- Mezitím si umyjeme mangold a nasekáme na cca 5cm kousky.
- Přidáme mangold na pánev, podusíme a až slehne, zalijeme trochou vody, citronové šťávy a dusíme dál na mírném ohni 20-30 min.
- Přidáme uvařené fazole, sůl a pepř a ještě 10 min vaříme.
Můžete samozřejmě servírovat i odděleně. Například pečená řepa s kozím sýrem může posloužit i jako samostatná odlehčená večeře. A fazolky s mangoldem případně můžete servírovat i jen s kroupami. Když mám ale víc času, ráda kombinuji vícero jídel dohromady – je to pestřejší, chuťově zajímavější a výživově plnohodnotnější.
Dobrou chuť 😊,
Lyd