Zní to téměř jako nová módní vlna, kterou časem vystřídá jiná. Lidi, kteří se snaží omezovat cukr ve stravě jsou často vnímání jako extrémisti, je tomu skutečně tak? Kde je hranice zdravé konzumace cukru a kdy už bije alarm na poplach? Potíž je, že problémy spojovány s jeho nadměrnou konzumací nás nebolí, a tak si nemusíme uvědomit, kdy je ten správný čas na zatažení brzdy.

Imunita a její síla je dnes nepopíratelně svázaná s kvalitou našeho střevního mikrobiomu. Nejde jen o sezónní rýmičky, ale taky o rozvoj civilizačních onemocnění – obezita, diabetes 2. typu, nebo rozvoj kardiovaskulárních nemocí, alergií atp. Péče o mikrobiom tak zásadním způsobem určuje i budoucí směřování v oblasti preventivní výživy. Cílem tohoto článku budou proto tipy pro vás, jak můžete na základě dnešních poznatků pečovat o svůj mikrobiom a podporovat tak své dlouhodobé zdraví.

Vědecký výzkum v oblasti mikrobiomu je dnes jednou z nejdynamičtěji se vyvíjejících vědních disciplín. Dosud dostupné poznatky totiž poukazují na to, že náš mikrobiom a jeho kvalita zásadním způsobem ovlivňuje naše zdraví od vzniku vrásek přes Alzheimerovu chorobu až po chronický systémový zánět (jinými slovy proces stárnutí). S kvalitou mikrobiomu se dnes totiž již spojuje i rozvoj civilizačních onemocnění – obezita, diabetes 2. typu, nebo rozvoj kardiovaskulárních nemocí, alergií atp. Péče o mikrobiom tak zásadním způsobem určuje i budoucí směřování v oblasti preventivní výživy. Cílem tohoto článku budou právě tipy pro vás, jak můžete na základě dnešních poznatků pečovat o svůj mikrobiom a podporovat tak své dlouhodobé zdraví.

Znamená to tedy, že sladká chuť je špatná a máme se jí vyhýbat?

Vůbec ne. Sladká chuť do našeho života neodmyslitelně patří a bylo by špatně se snažit ji ze života násilně odebrat. Sladká chuť je vůbec první chuť, kterou jsme hned po svém narození ochutnali, a to ve formě mateřského mléka od své matky. Je pro nás symbolem bezpečí, přijetí, klidu a pohlazení. Sladká chuť povzbuzuje životní esenci (z ajurvédy ódžas), přináší stabilitu, dodává energii, sílu a vitalitu. Pokud to s ní ale přeženeme, vytváří v těle nerovnováhu a působí na naše tělo již negativně.

Sladká chuť

Jaká jsou rizika zvýšené konzumace cukru?

Pohledem ajurvédy je sladká chuť tvořena prvkem země a vody. Její přehnaná konzumace pak vyvolává tíhu, která je dána právě zemským prvkem. Její kvality jsou těžká, ochlazující a mastná. Její přehnaná konzumace pak podporuje:

  •         nárůst váhy
  •         stimulaci slinivky (riziko vzniku prediabetu a následně diabetu 2. typu)
  •         stimulaci horní části plic (tím podporuje kašel a nachlazení)
  •         zatěžování lymfatického systému
  •         vznik otoků
  •         množení baktérií a plísní
  •         nekvalitu spánku a tím zhoršenou regeneraci
  •         rozvoj srdečně-cévních komplikací
  •         vznik zubních kazů
  •         v emoční rovině vznik lenosti, pomalosti, letargie, připoutanosti a chamtivosti

Proč vůbec dochází k nadměrné konzumaci cukru?

Pohled přes emoční rovinu: Jednoduše nám v životě chybí sladkost, pocit jistoty, přijetí a bezpečí, které se pak snažíme vyrovnávat zvýšenou konzumací cukru. Může se jednat o dlouhodobě nefunkční vztahy, náročnou životní situací, pocitem osamocení, nebo frustrací. Pokud je příčina tady, moc nepomůže řešit závislost na sladkém přes pevnou vůli na poli výživy. Je nutné se zaměřit na řešení pravé příčiny a tam se krok po kroku posouvat. 

 

Pohled přes životní rytmus: Další častá příčina, kterou vídám ve své praxi v práci s klienty. Jedná se převážně o nedostatek spánku a odpočinku, nevyváženost denních aktivit ve smyslu akce a relax, nedostatek pobytu na čerstvém vzduchu a s tím i celkově nedostatek pohybu. Výsledkem takového denního režimu je nárazové a nepromyšlené stravování a spíš jen uzobávání a dojídáníi zbytků, náhodilost a nepravidelnost v jídle, stres u jídla, atp. Takto nastavený režim často končí silnou chutí na sladké někdy mezi 15-16 hodinou odpolední, kdy nám naše tělo dává najevo, že potřebuje odpočinek, nebo dovýživu. Obojí zaženeme nejčastějí kombinaci kafe + dezert. V říčin je určitě více.

Pak by se ještě dalo mluvit o nedostatečném vzdělání v tomto oboru, které má pak za důsledek nedostatečnou výživu ve formě nedostatku bílkovin a příliš vysokého množství jednoduchých sacharidů ve stravě a vůbec to, že nám přijde v dnešní době normální konzumovat denně tolik cukru. Není výjimkou vidět ani 5-leté dítě, které dostává ve školce slazené čaje, ke svačině koblihu, k tomu bonbóny za odměnu. Pak ho maminka při vyzvedávání odmění čokoládou nebo lízátkem a společně se jdou najíst do restaurace, kde si dítě vybere slazené pití, smažené jídlo s hranolkama a kečupem a pak ještě dostane zmrzlinu. A to jsme ještě nezapočítali slazené cereálie s mlékem ke snídani :-). To bohužel není žádné scifi, ale reálný příběh z mé praxe.

Stáhněte si jednoduchý návod, jak se jednoduše a postupně zbavit přehnané konzumace cukru.