Jak vyrobit tempeh

Zajímalo by vás, zda je výroba domácího tempehu náročná? Na čas možná, jinak je postup velmi jednoduchý a zvládne ho každý. A chuť a další výhody za to rozhodně stojí!

Co je tempeh? Jaké má složení?

Tempeh je původem indonéská forma fermentované sóji, která je hodně populární převážně u vegetariánů a veganů. Svým složením je to totiž bohatý zdroj bílkovin a vedle ostatních luštěnin je to navíc zdroj plnohodnotného spektra esenciálních aminokyselin.

Tempeh v natural podobě je ve složení čistě jen ze sójových bobů a startovací kultury (jedná se o ušlechtilou plíseň – Rhizopus oligosporus nebo Aspergillus oryzae). Takto jednoduché je složení domácího tempehu. Pokud tempeh koupíte v obchodě, bude dost pravděpodobně obsahovat ještě další ingredience: rostlinné oleje, sůl, sójová omáčka (která má další přísady, nejčastěji pšeničná mouka, cukr, případně pak i látky zvýrazňující chuť, barviva, kvasnicový extrakt atp.).

Proč jíst tempeh? Jaké má benefity?

Produkty ze sóji jsou obecně bohaté na vápník, draslík, hořčík a železo, betakaroten, lecitin a jiné živiny. Tempeh je ale navíc fermentovanou formou sóji a výhodou je nárůst množství některých živin, např. vitaminů B komplexu.

Právě přítomnost lecitinu je velkou výhodou, protože obecně v populaci je příjem lecitinu nedostatečný. Ten díky svým emulgačním schopnostem působí na zmenšování tukových částí v krevním oběhu a tím přirozeně zmírňuje procesy aterosklerózy. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Fermentací se výrazně zlepšuje stravitelnost a tím i využitelnost všech obsažených živin. Procesem fermentace se totiž snižuje obsah přítomných antinutričních látek, které by bránily vstřebávání některých minerálů do těla, nebo i blokovaly trávicí enzymy a tím zhoršovaly využitelnost bílkovin.

Domácí výroba vs tempeh v obchodě

To samozřejmě můžete – taky po něm občas sáhnu, když nemám doma vyrobený vlastní. Ale výhody stojí jednoznačně za domácí výrobou.

Cena: Rozdíl v ceně doma vyrobeného tempehu je až pětinásobný, a to je již celkem zajímavý důvod, proč se nad domácí výrobou zamyslet. Hlavně, pokud jste vegetarián, nebo vegan a chcete ho mít po ruce pravidelně.

Kvalita: Výrobou domácího tempehu máte totiž pod kontrolou již zdroj samotné sóje (kupuji bio sójové boby, GMO free). U kupovaného tempehu přesně nevíte, zda je vyrobený z GMO free sójové produkce, zda byly na pěstování použity chemikálie atp. Pokud si tím chcete být jistí, vybírejte produkty v bio kvalitě, které budou také označeny jako GMO free, v opačném případě se s velkou pravděpodobností jedná o běžnou produkci.

Čisté složení: S domácí výrobou tempehu se dokážete bez problému obejít bez umělých barviv a dochucovadel, které jsou přítomny v drtivé většině prodávaných produktů. Je poněkud problematické v běžně dostupných obchodech a supermarketech (včetně většiny obchodů se zdravou výživou) koupit tempeh bez těchto látek. Většinou totiž narazíte jen na marinovaný, nebo uzený tempeh, a pokud narazíte i na Bio tempeh natural, bude pravděpodobně obsahovat taky levný slunečnicový olej a obyčejnou sójovou omáčku (se sorbanem draselným a pšeničnou moukou).

Jak na výrobu domácího tempehu - Lýdia Pokorná Výživová poradkyně

Jak konzumovat a používat v kuchyni tempeh

Doma vyrobený tempeh dávám do mrazáku. Po rozmražení jej nejčastěji marinuji (tamari + olivový olej + česnek a bylinky) a takto připravený tempeh lehce orestuji na pánvi, nebo upeču v troubě a podávám 😊.

Tempeh se hodí k jakékoli zelenině a obilovině, ale i třeba do polévek. V zimním období chutná výborně s kvašeným zelím, nebo třeba s pečenou kořenovou zeleninou a v teplejším období s jakoukoli lehce orestovanou, nebo čerstvou zeleninou. Použít se dá i třeba do vegetariánského burgru se sázeným vejcem a zeleninou. Použití se meze nekladou. Hlavně se jedná o velmi výživnou potravinu.

Chcete se dozvědět, jak správně poskládat jídelníček pro vegetariána nebo vegana? Neváhejte se poradit prostřednictvím konzultace

Tempeh s restovanou zeleninou a květákovou rýží - Lýdia Pokorná Poradkyně pro výživu

Tempeh s restovanou zeleninou a květákovou rýží

Svačina pro dítě na celý den - Tempeh s pečenou zeleninou a tzatziki, borůvkový chia jogurt

Svačina pro dítě na celý den – Tempeh s pečenou zeleninou a tzatziki, borůvkový chia jogurt

Recept na tempeh - doma a jednoduše

Ingredience:

 • 500 g sójových bobů
 • 10-15 ml vinného octa
 • Tempeh starter – 2 gramy (koupíte v e-shopech, např. ekokoza)
 • Sterilní plastové sáčky, ideálně trochu silnější, ne klasické mikrotenové

Postup:

 1. Sója se předem musí namáčet ve vodě alespoň 24 hodin – vodu pravidelně měňte.
 2. Pak sóju uvařte s kouskem řasy v tlakovém hrnci – ale ne až moc doměkka, během fermentace sója ještě změkne.
 3. Připravte si pár uzavíratelných sáčků a propíchejte je důkladně jehlou.
 4. Uvařenou sóju pořádně osušte, my dáváme na plech utěrku a na ní necháváme sóju několik hodin proschnout, aby v ní zůstalo minimum vlhkosti.
 5. Osušenou sóju promícháme s kulturou a vinným octem a pak vložíme do sáčků.
 6. Naplněné sáčky dáte ideálně na nějaký rošt (používáme rošt z trouby), aby tempeh dobře dýchal. Z vrchu tempeh něčím zatížíte. Takto připravené to celé dáte do trouby, v které stačí nechat zapnuté kontrolní světlo (chtěná teplota pro růst je 29-32 stupňů).
 7. Celých 24 hodin udržujte tuto stálou teplotu, pak se začnou objevovat plísňová vlákna. Od té doby si tempeh vytváří pro zrání vlastní teplo a můžete ho vyndat z trouby a nechat dozrát při pokojové teplotě po dobu dalších 20 až 48 hodin. Až dozraje, poznáte to podle šedivých až černých skvrnek pod otvory v sáčcích.
 8. Hotový tempeh vyndejte z pytlíčků a nechte ho vychladnout na pokojovou teplotu. Pak teprve tempeh uložte buď do lednice, nebo do mrazáku, dle vaší potřeby.
 9. Tempeh nejezte syrový, je potřeba jej tepelně zpracovat, postačí krátké orestování, což je ideální způsob, jak jej připravovat.

Pokud hledáte víc inspirace na jídla s luštěninami, zkuste se podívat tady.