Bezlepkový zdravý dezert

Hledáte dezert, který by bez výčitek mohl představovat i alternativu zdravé a plnohodnotné svačiny? Tento výborný jahelník s tvarohem totiž zasytí a taky dodá potřebné živiny a energii. Je to taky výborná alternativa v případě že chcete, nebo musíte, ve stravě omezovat lepek. Jáhly vám zpestří jídelníček například snídaňovou kaší, dezertem, nebo knedlíkem – jejich využití je všestranné, můžete nimi rovněž zahušťovat polévky, nebo je použít jako přílohu.

Tip pro efektivní vaření: Navařte si jáhly předem ve větším množství a něco využijte jako přílohu k hlavnímu jídlu, např. k rybě, něco může představovat základ pro čočkové placky a něco využijete do snídaňové kaše, nebo do tohoto dezertu. Podobným systémem učím pracovat své dlouhodobé klienty, u kterých se velmi často stává, že mají nedostatek času na vaření.

Jahelník a jeho sezónní obměny

Tento výborný dezert můžete upravovat v průběhu roku podle toho, jaké ovoce zrovna venku dozrává. Mým máme nejraději lesní ovoce, ale tento tvarohový dezert chutná v jakékoli variantě.

V létě se asi nejvíc hodí lesní ovoce, takže maliny, borůvky, jahody, nebo i můžete zkusit i třeba meruňky. My máme nejraději právě borůvkový jahelník. 

Na podzim budou chutnat ostružiny, ale nákyp se švestkami, nebo s hruškami. 

No a v zimě a na jaře můžete připravit nákyp s jablky, případně využít zavařené či mražené ovoce. Tady pak určitě přidejte i zahřívající koření, jako například mletý zázvor nebo skořici.

Jak připravit jáhly

Pro co nejlepší stravitelnost je vždy namáčejte ve filtrované vodě zhruba 8 hodin. Ideálně si vše připravte na noc a ráno vodu slejte, propláchněte a uvařte je. Vařím je momentálně v rýžovaru, ve kterém se uvaří krásně doměkka a jsou hezky načechrané. Volím poměr 1:1,5 (jáhly : voda). Pokud je vaříte na sporáku, vařte v poměru 1:2.

Pokud je předem nenamáčíte, spařte je horkou vodou, minimálně 2-3 x. Tímto způsobem ztratí hořkost.

Jáhlový nákyp s tvarohem a borůvkami

Jáhlový nákyp s tvarohem

Čas přípravy 15 minutes
Celkový čas 45 minutes
počet porcí 8 porcí

Suroviny
  

  • 1 hrnek jáhlů
  • 2 vejce
  • 250 g tvarohu
  • hrst borůvek (nebo jakéhokoli jiného ovoce) (v chladném období např. hrušky)
  • hrst předem namočené kustovnice
  • sladidlo dle libosti (já dávám až na závěr: např. pokapu medem, nebo javorovým sirupem)
  • špetka soli

Postup
 

  • Uvaříme si jáhly. Ty si před varem důkladně propláchněte, několikrát je spařte vroucí vodou a pak vařte do měkka. Ideální je je namočit ve vodě na noc. Já si je vařím předem v rýžovaru ve větším množství, abych je na pečení samotné měla již připravené.
  • Až jsou jáhly uvařené, nechte je vychladnout a připravte si zbytek surovin.
  • Ve velké míse vyšlehejte tvaroh a vejce, přidejte sladidlo, špetku soli a jáhly.
  • Zamíchejte a na závěr opatrně vmíchejte sezónní ovoce dle chuti. Pokud budete dávat hrušky, je vhodnější je dát až na vrch jáhelníku, aby se lehce opekly.
  • Papírem si vyložte formu na pečení a vlijte vzniklou směs. Pečte cca 30 min na 170 °C.
  • Nechte dezert vychladnout, ideálně jej nechte přes noc v lednici a druhý den bude dezert ideální – bude držet tvar.

Další recepty s jáhly

Jáhly jsme si doma hodně oblíbili. Jedná se o bezlepkovou potravinu a já ve své praxi s klienty vidím, jak zbytečně často s lepkem pracují (někdy i 4x za den), a to je již opravdu důvod zamyslet se nad jeho potenciální škodlivostí. Všem proto doporučuji lepek omezovat, ne nutně vyřazovat ze stravy, ale střídat jej síleně i s bezlepkovými potravinami. Ráda proto střídám různé obiloviny a jáhly se staly pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Ať již ve formě zpestření ranních kaší, příloh, nebo různých placek. Vyzkoušejte tyto mé oblíbené recepty:

Fermentovaná jahelná kaše na slano

Placky z červené čočky a jáhel

Kam dál

Pokud vaříte často, doporučila bych dál se zaměřit na efektivitu v kuchyni. Setkávám se s názorem svých klientů, nebo spíš obavou, že práce s celozrnnými, bezlepkovými potravinami a  luštěninami, je časově moc náročná. Pokud vás takové přesvědčení brzdí v zařazování těchto potravin do jídelníčku častěji, pojďte se podívat do mého kurzu. Tady totiž učím ženy, jakým způsobem celkově pracovat tak, aby bylo vaření rychlé, ale neztrácelo na živinové hodnotě. Poskládáte si se mnou rychlá a jednoduchá jídla – kompletní menu od snídaně až po večeři, ale hlavně se je taky naučíte skládat tak, aby nechyběly bílkoviny, aby byla strava dostatečně pestrá a vy neztráceli čas zbytečně v kuchyni.